Domain Nedir? Nasıl Alınır? 
Domain nedir? Basit bir tabirle web sitelerinin internet üzerindeki adresleridir. Domainlerin bir diğer özelliği ise farklı uzantılarda kayıt edilebilmesi ve kullanılabilmesi çeşitliliğidir. Örneğin, .com, .net, .org gibi birçok uzantıyı görebilirsiniz. Bu sayede son kullanıcılar projeleri için alternatif seçim yapabilmekle beraber dolu olan domainlerin yerine farklı uzantılarda kayıt işlemleri sağlayabilmektedir. Domain nasıl alınır? Domainleri, kayıt (register) yetkisine sahip olan kuruluşlardan satın alabilirsiniz. 


Domain Ne işe Yarar? 
Domain ne işe yarar? Domainler sahip oldukları harf ve numerik rakamlara browserlar veya istemci diğer kaynaklar üzerinden gelen istekleri yanıtlayarak çalışmaktadır. Domainler, internet üzerinde yapılmak istenen çalışmaların belirli bir isime sahip olması ve buna tüm dünyanın tek bir noktadan erişebilmesi için kayıtçılar tarafından tescillemesini sağlarlar.  Domainler, sahip oldukları harf ve numerik rakamlarla merkezi DNS sunucularına bağlıdırlar, bu sayede gelen istekler sunucular tarafından cevaplanmakta, domain üzerinden yapılan istek sonucu web sitelerine, servislere ve ağlara erişilebilmektedir. Kısaca bu servis, web sitelerine ve servislere tüm dünyadan erişilmesini sağlayan Domain Name Server ( DNS ) sistemi olarak adlandırılmaktadır.  Domainlerin bir diğer özelliği ise sorgulara açık olmalarıdır. Bir domain hakkında detaylı verilere ulaşmak istiyorsanız Whois sorgusu göndererek domainin kime ait olduğu, hangi firmadan kayıt edildiği, hangi isim sunucuları üzerinden çalıştığını öğrenebilirsiniz. Ek olarak Whois bilgilerinin gizlenebildiğini de belirtmekte fayda vardır.  Bu özellik sadece, Whois bilgilerinde yer alan kişi - kurum, adres ve telefon bilgilerini gizlenmesine olanak tanımaktadır. 


Domain Ne Kadar? 
Domain ne kadar? Bu soruya verilecek net bir cevap bulunmamaktadır, domain kayıtçıları (register) standart bir fiyat üzerinden domain kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyebilir. Uzantıların kayıt maliyetleri, firmanın yaptığı kayıtçı anlaşmaları ve kâr marjı, domain fiyatlarının kuruluşlar arasında değişkenlik göstermesine sebep olabilmektedir. Domain alırken dikkat edeceğiniz ilk konu almak istediğiniz domainin boşta olup olmadığıdır. Boşta olan domainler için kayıt yapabileceğinizi, dolu olan domainler için ise domain size ait değilse işlem yapamayacağınızı bilmeniz oldukça önemlidir. Domain kayıt işlemi için öncelikle domaini sorgulamanız ve boşta olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu işlem için öncelikle domaine Whois sorgusu gönderilecektir, sorgudan sonuç alınamazsa bu domainin kayıt edilebilir (boşta) olduğunu gösterir. Bu aşamaların tümünü alan adı kayıt hizmeti veren firmamız üzerinden rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.