Birçok kişi DSL ve ADSL arasındaki farkın gerçekte ne olduğunu merak ediyor. Gerçek şu ki, ADSL Nedir?, ADSL2+ Nedir?, VDSL Nedir? ve VDSL2 Nedir? dahil olmak üzere diğer türler bir tür DSL veya Dijital Abone Hattıdır.  xDSL, evinize veya ofisinize giden mevcut tesis dışı telefon kablosu ağı olan yerel döngüyü kullanarak bakır hatlar üzerinden veri iletimi sağlar. DSL teknolojisi nispeten ucuz ve güvenilirdir. Tüm xDSL teknolojilerinde sinyallerin kalitesi mesafe arttıkça bozulurken, bazı DSL türleri belirli bir mesafe ve bant genişliği taleplerine diğerlerinden daha uygundur.

 

 

NOT: Both (ikiside) Hem simetrik hemde asimetrik olarak sunulabilmektedir anlamına gelir.

 

ADSL Nedir ? (Asimetrik Sayısal Abone Hattı)

 

ADSL, klasik bir telefon hattında internet verilerin taşınmasına ve yüzlerce verinin internetle buluşmasına ulaşılmasına izin veren teknolojidir. Bu teknoloji asimetrik olarak adlandırılır, çünkü indirme ve yükleme hızları arasında herhangi bir denklik yoktur.

 

ADSL2+ Nedir?

 

Giderek artan sayıda müşteri artık ADSL2+ paketlerini tercih ediyor. Bunlar, farklı protokoller ve yazılımların kullanılması yoluyla daha yüksek hızlar sağlar. ADSL ile, yaşadığınız yere ve telefon hatlarının durumuna bağlı olarak normalde 16 Mbps'ye varan hızlar yaşamayı bekleyebilirsiniz. ADSL2+, selefi birçok müşteri için yeterli olsa da, bazı durumlarda ADSL'den üç kata kadar daha yüksek hızlar sağlayabilir.

 

 

VDSL Nedir? (Çok Yüksek Bit Oranlı Dijital Abone Hattı)

 

2001 yılında da onaylanan bir DSL hizmeti olarak VDSL, 52 Mbps/16 Mbps'ye kadar indirme/yükleme hızları sağlar. Yerel ağlar için genişleticiler, tek bakır çift tel üzerinden 152,4 m kadar mesafelerde iletişim kurarken 100-Mbps/60-Mbps hızlara sahiptir. Bir geniş bant çözümü olarak VDSL, HDTV, isteğe bağlı video ve yüksek kaliteli video konferans dahil olmak üzere ses, veri ve videonun eşzamanlı iletimini sağlar. Uygulamaya bağlı olarak VDSL'i simetrik veya asimetrik çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

VDSL2 Nedir? (Çok Yüksek Bit Oranlı Dijital Abone Hattı 2)

 

2006 yılında standart hale getirilen VDSL2, VDSL'den daha yüksek bant genişliği (100 Mbps'ye kadar) ve daha yüksek simetrik hızlar sağlayarak, daha uzun mesafelerde Triple Play servisleri (veri, video, ses) için kullanılmasını sağlar. VDSL2, VDSL'e benzer yükleme/indirme hızları desteklerken, daha uzun mesafelerde hızlar, sıradan VDSL ekipmanıyla iletilen hızlar kadar bozulmaz.

 

 

 

Eğer AwmBilişim müşterisi değilseniz çok uygun fiyatlara sanal sunucu sahibi olabilirsiniz. Hemen bu linkten sanal sunucu alın.

AwmBilişim yüksek hızlı uygun fiyatlı sanal sunucuları ile müşterilerine 2018 den beri hizmet vermektedir.