Google Drive Nedir?

Google Drive bir bulut depolama hizmetidir ve tüm bulut hizmetleri gibi birincil işlevi sabit sürücünüzdeki yükün bir kısmını almaktır. Bulut depolama, dosyalarınızı kendi uzak sunucularına veya bulut a yükleyerek bilgisayarınızda yer açarak çalışır. Bu, büyük uygulamalar ve oyunlar yüklemek gibi daha önemli şeyler için cihazlarınızda daha fazla alan bırakır.
google drive bulut

Ancak bulut hizmetleri, geleneksel depolamaya göre çok daha fazla avantaj sunar. Dosyalarınız buluttayken, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazla nerede olursanız olun onlara erişebilirsiniz. Ayrıca, bunları başkalarıyla paylaşabilirsiniz, bu da çevrimiçi işbirliği için yeni yollar açar.

Bir Google hesabınız varsa, zaten Google Drive Hesabınız da vardır. Sadece bir hesaba kaydolmak size 15 GB ücretsiz depolama alanı sağlar ve bu da ücretsiz planını en iyi ücretsiz bulut depolama listemizin en üstüne koyar.
google drive bulut teknoloji

Ancak Google, Google Fotoğraflar depolaması için Driveı ve bu alanın çoğunu kaplayabilen Gmail eklerinizi ve G Suite belgelerinizi depolamanın yanı sıra kullanır (birden fazla kopya yüklediğinizi fark ederseniz yinelenen Google Fotoğrafların nasıl kaldırılacağına ilişkin kılavuzumuzu okuyun). ).

Bu, ücretli bir plana geçmek isteyebileceğiniz anlamına gelir. Neyse ki, Driveın fiyatları oldukça esnektir ve büyük olasılıkla ihtiyaçlarınız ne olursa olsun karşılayabilir. Yalnızca küçük bir yükseltmeye ihtiyacınız varsa, 100 GB planını ayda yalnızca 1,99 ABD Doları karşılığında alabilirsiniz. Bu hala yeterli değilse, 2 TB planının aylık maliyeti yalnızca 9,99 ABD dolarıdır.
 

google drive

Ne yazık ki Google, şüpheli gizlilik politikaları nedeniyle sık sık eleştiri yağmuruna tutuluyor ve Drive da bu tartışmanın bir istisnası değil. Google, kendisine istediği herhangi bir Drive dosyasını tarama izni verir. Ayrıca sıfır bilgi şifrelemesi yoktur; bu, Googleın dosyalarınızın tüm şifreleme anahtarlarını elinde tuttuğu ve istediği zaman görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Neyse ki, özellikle gizlilik konusunda endişeleriniz varsa verilerinizi şifrelemenin yolları var. Dosyalarınızı buluta yüklemeden önce Boxcryptor gibi bir şifreleme hizmeti kullanarak şifrelemek, izniniz olmadan kimsenin onları tarayamaması veya görüntüleyememesini sağlar.