Hosting Hizmeti Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hosting Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Buradaki en önemli husus alacağınız servisin projeniz için uygun olup olmadığıdır. Projenizi veya web sitenizi tüm dünyaya açmak için yapacağınız hosting tercihi öncesi çok fazla sayıda hizmetle ve firmayla karşılaşabilirsiniz. Bu karmaşa, firma ve hizmet seçiminizde sizleri zorlayabilir bu yüzden ilk olarak yapmanız gereken "ihtiyaç analizi" olmalıdır. Bu analizi yaparken birkaç başlık altında projeniz veya web siteniz için öngörü yapmanız oldukça sağlıklı bir başlangıç olacaktır. Alacağınız hizmetin özellikleriyle karşılaştırmanız doğru bir tercih yapabilmeniz için bu süreci epeyce hızlandıracaktır. 

Hosting Seçimi 

Hosting seçimi yaparken siteniz için mevcut veya tahmini değerlere ulaştıysanız, zorlanmayacağınızı ve yanlış bir paket tercihi yapmayacağınızı net olarak söyleyebiliriz.  Bir diğer önemli konu ise panel tercihidir. Bazı firmaların kendilerine has özel panelleri olabilir, web publish konusunda böyle bir durumla karşılaşırsanız hizmetin desteklediği yazılım dillerini ve panelin özelliklerinin sizin işlemleriniz için yeterli olup olmadığını asla göz ardı etmeyin. Genelde web yazılımcıları alıştıkları paneller üzerinde çalışırken kendilerini daha rahat ve özgür hissederler, bilmediğiniz bir panelde çalışmak sizi zorlayabilir ve servis sağlayıcınız yeteri kadar kullanıcı desteği sağlamıyorsa bu süreç sizin için oldukça yorucu geçebilir. Aşağıdaki parametreleri siteniz için analiz edip servis sağlayıcınızdan hosting önerisi alabilir, alacağınız hosting servisinin özellikleriyle karşılaştırabilirsiniz.
- Disk Kullanımı 
- Trafik Kullanımı 
- Yazılımın ihtiyaç duyduğu CPU ve Ram Kapasitesi
- Mail Kullanımı (Eğer mail kullanımı yapılacaksa mail adedi ve mail kutularının kapasitesi ) 
- Kullanılacak Yazılım Dili 
- Veri tabanı tercihi / veri tabanı boyutu  
- Lokasyon Tercihi  
- Panel Tercihi ( cPanel, Plesk, Direct Admin vb.)

Awmbilişim Olarak Sunulanlar:

Awmbilişim hizmet arayışındaki kullanıcılar için oldukça fazla seçenek sunmakta ve her geçen gün daha da gelişmektedir. Hosting hizmeti alırken yapacağınız firma tercihinde genel olarak şu esasları göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. 
 
-Uptime Oranı 
-Hosting için Kullanılan Sunucuların Teknik Özellikleri 
-Barındırma Hizmetinin Sağlandığı Veri Merkezi 
-Servis Sağlayıcının Genel Kullanım Koşullarının incelenmesi 
-Teknik Destek Servisi ve Destek Saatleri / Destek Taleplerinin Cevaplanma Süreleri