Teknolojinin geliştiği hergün bilişim sektörüde gelişmektedir bu şekilde hayatımıza giren IPv4 bunlardan bir tanesi bu teknoloji ile IP adresleri ve bu adresleri paylaşan web siteleri yayınlanmaya başlandı bununla beraber iP adresi ne demek? iP adresi nedir? ip adresi nasıl bulunur? sorularıda yaygınlaşamaya başladı işte detaylar ve daha fazlası AWM Bilişim Blog sitesinde yer alıyor.

iP Adresi Nedir?

IP adresi, internet Protokolünün iletişim ortamı olarak kullanıldığı bir ağa bağlı herhangi bir cihazı etiketlemek için kullanılan bir numaradır. internet Protokolü (Internet Protocol), IP adresindeki IPnin geldiği yerdir; 1970lerde geliştirildi ve internetteki cihazların nasıl bilgi alışverişi yaptığıyla ilgili her şeyi tanımlayan internet protokol paketinin temel taşıdır.

IP adresi, sırayla, internet Protokolünün temel taşlarından biridir. Bilgi, ağ üzerinden paket adı verilen ayrı parçalar halinde iletilir; her paket çoğunlukla gönderenin iletmeye çalıştığı verilerden oluşur, ancak aynı zamanda o paketle ilgili meta verilerden oluşan bir başlık içerir.

Paket başlığında saklanan diğer veri parçaları arasında paketi gönderen cihazın IP adresi ve paketin gittiği cihazın IP adresi bulunur. Yönlendiriciler ve diğer ağ altyapısı, paketlerin gitmeleri gereken yere ulaştığından emin olmak için bu bilgiyi kullanır.


Bu konuyu daha net bir şekilde açıklamak gerekirse iP adresleri sizlerin cihaz numaralarınızdır. Genel olarak IP adresleri şu şekilde paylaşılmaktadır.

 

ip adresi

“00.00.000.000” Burada yer alan numaralar değişkenlik göstermekte ve bulunduğunuz bölgeye göre ise değişmektedir.

Günümüzde bilişimin ve internet çok hızlı bir şekilde gelişmesi neticesinde internet üzerinden legal, illegal işler yapan kişilerin IP adresleri bulunmaktadır. Bu adresler sayesinde bilgisayarlarda konumu ile alakalı bilgiler açık şekilde ortaya çıkarılabilir. internet üzerinden gerçekleşen şüpheli ve sahtekarlık işlemlerinde ise iP adresleri araştırılarak, tespit edilmektedir. Tespit sonrası ise kişilerin ortaya çıkarılması basittir.

iP Adresi Nasıl Bulunur?

Bunu ağa bağlı bir cihazda okuduğunuz için kendi IP adresinizin ne olduğunu merak edebilirsiniz. Pek çok web sitesi var - örneğin, bariz olanı seçmek için whatismyipaddress.com gibi - size söyleyecektir ki bu, internete gönderdiğiniz her ağ paketi bu bilgiyi içerdiğinden yeterince kolaydır.

Ancak, çoğu insan gibi, cihazınızı yerel bir ağa bağladıysanız, bu sitelerden alacağınız sonuç, yönlendiricinize atanan halka açık IP adresidir. Yerel ağınızda özel IP adresinizi bulmak için cihazınızın ağ ayarlarına girmeniz gerekir. Windows, macOS, iOS ve Androidde izlemeniz gereken adımları ortaya koyuyor.

Windows üzerinde yerel IPnizi nasıl bulabilirsiniz?

Windows Başlat menünüz aracılığıyla Komut istemini açın. ipconfig yazın ve Entera basın. “IPv4 Adresi” yazan satırı arayın. Bu metnin karşısındaki adres yerel IP adresinizdir.

windows üzerinde ip adresi bulmak
 

Mac Üzerinde yerel IPnizi nasıl bulabilirsiniz?

ilk olarak, masaüstünüzün sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın ve Sistem Tercihlerini açın. Ardından, Ağa tıklayın. Bağlantı türünüzü (wifi veya Ethernet) bulun ve üzerine tıklayın. (Aktif ise yeşil bir noktaya sahip olmalıdır.)

Sağa bakın, ...e bağlı ve IP adresine sahip... gibi görünen bir cümle göreceksiniz. Eğer farklı bir versiyon Mac ise TCP/IP yazan sekmeye girerek görebilirsiniz. Takip eden numara bilgisayarınızın IP adresidir.

mac üzerinde ip adresi bulmak
 

Android Üzerinde yerel IPnizi nasıl bulabilirsiniz?

Ayarlar uygulamasına ve ardından “Bağlantılar”e dokunun. Akıllı telefonlarını Ethernete kim bağladığına göre, kullandığınızı varsaydığım Wi-Fiye dokunun. Bağlandığınız kablosuz ağın sağındaki çark simgesine dokunun ve cihazınızın IPv4 adresini göreceksiniz.

android üzerinde ip adresi bulmak
iOSda yerel IPnizi nasıl bulabilirsiniz?

ios üzerinde ip adresi blumak
Ayarlar uygulamanıza ve ardından “Wi-Fi” üzerine dokunun. Hangi ağa bağlı olursanız olun, sağında bir daire bulunan “i” üzerine dokunun ve tam orada IPv4 adresinizi ve hemen altında IPv6 adresinizi göreceksiniz.