Awmbilişim blog'a hoşgeldiniz. Bu blog kendimizin oluşturduğu özel bir php altyapısı kullanmaktadır. 

Bu makalemizde MTA Script Startlama Ve Stoplama konusuna değineceğiz.

 

Mta Nedir ? 
Uzun açılışı Multi Theft Auto Olan Oyun Grand Theft Auto oyunun bir fan kitlesi tarafından yapılan online erişilebilir bir versiyonudur. 
Grand Theft Auto da bulunan araçlar,karakterler ve görevler yerine dilediğiniz gibi karakterler modlayıp bunları arkadaşlarınızla beraber aktif olarak oynamanıza olanak kılar.
Genellikle yazılan scriptler .lua dilindedir .Lua diğer dillere göre öğrenmesi çok zor olmayan bir dildir ve aynı zamanda FiveM içinde kullanılır.

Mta dosya konumu

Mta sunucunuza script eklemek için öncelikle dilediğiniz siteden bir script indiriniz.
indirdiğiniz scriptin .zip veya normal dosya olduğundan emin olunuz. 
Emin olduktan sonra server klasörünün içinde mods/deathmatch/resources/[gameplay] içine scriptinizi atın

mtaconf.conf dosyası

scriptinizi attıktan sonra sunucunuz açıksa kapatıp mods/deathmatch klasörü içindeki mtaserver.conf da dosyanın en alına       
<resource src="script adı" startup="1" protected="0" /> olacak şekilde ekleyip dosyayı kayıt ediniz.

Sunucunuz açıksa ve scripti sadece denemek istiyorsanız her açıldığına açılmasın istiyorsanız
mta konsoluna refresh yazıp eğer script çalışıyorsa veya doğru dosya konuma yazıldıysa script adı loaded yazar. Bu işlemden sonra yapmanız gereken tek şey start script adı yazmak.

mta console refresh
Tebrikler mta da dilediğiniz bir scripti startladınız. Aynı şekilde çalışan bir scripti durdurmak istiyorsanız stop script adı yazabilirsiniz. Mta konsolundan değil de oyun içinden bu işlemleri yapmak
istiyorsanız  buradaki makalemizden kendinize nasıl admin ayrıcalıkları verebilirsiniz onu öğrenip buraya tekrardan gelebilirsiniz.

Mta oyun içinde script startlamamta console start

Yukarıda linkini belirttiğimiz konudaki aşamaları takip edip kendinize console yetkisi verdiyseniz oyuna girdiğinizde p panelin açılması gerekiyor.
P panelde yukarıdaki sekmelerden gördüğünüz yere gidip script adına göre yazıp sağdaki menüden kapat aç yapabilirsiniz. Onun harici f8 konsolundan mta konsoluna yazdığınız gibi komutlar girebilirsiniz.

 

 

 

awmbilişim logo


Eğer AwmBilişim müşterisi değilseniz çok uygun fiyatlara sanal sunucu sahibi olabilirsiniz. Hemen bu linkten sanal sunucu alın.
AwmBilişim yüksek hızlı uygun fiyatlı sanal sunucuları ile müşterilerine 2018 den beri hizmet vermektedir.