OEM KEY/Lisans Nedir?

OEM (Original Equipment Manufacturer) Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelmektedir. OEM tek bir bilgisayar da kullanılmak üzere tasarlanmış bir dijital lisans türüdür. OEM Lisanslar anakarta gömülüdür, anakarta gömülü olduğundan dolayı bilgisayarınıza format atsanız dahi lisansınız aktif kalır.

Peki ya neden bu kadar ucuz bu OEM Lisanslar?

OEM Lisanslar genellikle HP, Lenovo, Asus, DELL gibi ün almış ve büyük markaların laptoplarına sipariş ederler ve yerleştirirler.

Ellerinde kalan fazla anahtarları piyasaya ucuz yoldan sürdürürler. Herhangi bir problem ile karşılaşılır ise (Örneğin; Anahtar Hatalı/Geçersiz) Microsoft yetkilileri tarafından destek sağlanmaz, sorunun çözümü için üretici ile iletişime geçmelidir.

Windows 10 OEM Lisans Nedir ?
 

Retail KEY/Lisans Nedir?

Retail, perakende anlamına gelmektedir. Retail lisanslar Microsoft hesabına işler ve OEM lisansların tersine birden fazla bilgisayarda kullanılabilir fakat aynı anda kullanım gerçekleştirilemez. Herhangi bir problem ile karşılaşılır ise (Örneğin; Anahtar Hatalı/Geçersiz) OEM’in tersine Microsoft yetkilileri tarafından destek sağlanır.
 

 Retail KEY Lisans Nedir ?