Ücretsiz Sunucu Kiralamak Güvenli Midir?


Ücretsiz sunucu kiralamak güvenli midir? Ücretli veya ücretsiz sunucu kiralarken ilk dikkat etmeniz gereken husus, hizmet alacağınız sağlayıcının güvenilir olup olmadığıdır. Birçok firma alt yapısını tanıtmak ve müşteri portföyünü çoğaltmak için ücretsiz sunucu kiralama vb. kampanyalar yapmaktadır. Belirli bir ücret ödemediğiniz için karşılığında belirli bir taahhütte alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Yapacağınız proje ve işlemlerin ücretsiz bir servis içerisinde barınması, devamlılık ve performans konusunda sizi zor durumlarda bırakabilir. 
 
Ücretsiz Sunucu Kiralama
 
Ücretsiz sunucu kiralama daha çok kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen servis sağlayıcılar tarafından tanıtım amaçlı kullanıcılara dağıtılmaktadır. Bunun haricinde tamamen ücretsiz olduğu vaat edilen servislerde, hizmetin ne zaman kapanacağı, performans alıp, alamayacağınız gibi birçok belirsizlik bulunmaktadır. Yapacağınız proje ve işlemleriniz için bedava sunucu kullanarak verilerinizi ve emeklerinizi riske atmış olursunuz. Ücret ödemediğiniz hizmetler için sağlayıcı size taahhüt vermeyeceğinden dolayı olası bir veri kaybı ve kesinti, geri dönüşü olmayan kayıplara neden olabilir. Bedava sunucu almak yerine ekonomik ve projenize uygun güvenilir sunucuları ve servis sağlayıcıları araştırmanız çok daha sağlıklı olacaktır. 
 
Sunucu Kiralama Fiyatları
 
Sunucu kiralama fiyatları servis sağlayıcılar arasında değişkenlik göstermektedir. Bunun sebebi kiralama yapılan servislerin ortaya çıkabilmesi için kullanılan donanım, hat ve veri merkezi farklılıkladır. Bu etmenler doğrudan sunucu performansını etkilemektedir. Bir diğer önemli konu ise sunucuların aslında 7/24 açık ve internet ağına bağlı cihazlar olduğu gerçeğidir. Sunucuların barındırıldığı veri merkezi, network kapasitesi-kalitesi ve donanımların ne durumda olduğu göz ardı edilmemelidir. Projelerinizin sağlıklı çalışması ve kesintiye uğramaması için aldığınız hizmetlerde kullanılan donanımların ve networkun güçlü olması oldukça önemlidir. 

Sunucu fiyatları birçok parametreye göre değişkenlik gösterebilir. Alacağınız servisin fiziksel ( dedicated ) veya bulut ( cloud ) olması aynı zamanda sunucuya atanan kaynaklar doğrudan fiyatların belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bir diğer konu ise alacağınız hizmetin yapacağınız projeye uygun olup olmadığıdır. Bu aşamada bir test ortamı oluşturarak projenizin veya yazılımınızın ihtiyaçlarınızı analiz edebilirsiniz. Sunucu fiyatları hakkında sorularınız var ise ve sunucu seçimi konusunda kararsız kaldıysanız firmamızla görüşebilir ve bu konuda destek alabilirsiniz.